René Rasmussen blev med 113 mål Skjerns næstmest scorende i sidste sæson.
De mange uger uden skud på mål fra markspillernes side har gjort Skjern-målmændene nervøse.
Af Kenneth Thygesen
Efter adskillige uger uden håndboldtræning er det igen ved at være tid til haltræning for Skjern Håndbold.
Det betyder skud fra markspillerne, men ifølge René Rasmussen er holdkammeraterne i målet ikke jublende lykkelige.
- Vi skal lige vænne os til at have en bold imellem hænderne igen, men jeg tror faktisk mest, det er målmændene, der er nervøse, siger René Rasmussen.
- Vi har ikke rørt en bold i rigtig mange uger, og jeg forstår godt, hvis de er lidt småbange for, hvor boldene ender henne efter så lang en ferie uden skud på mål, siger René Rasmussen.
Hård og tung opstart
Normalt er René Rasmussen kendt for at være en hård gut, der kan stå imod det meste. Ikke desto mindre erkender den atletiske fløjspiller, at opstarten har trukket tænder ud.
- Opstarten har været hård og tung. De fire styrketræningspas om ugen er begyndt at kunne mærkes, og derudover har der været andre øvelser, der har taget på kræfterne, siger René Rasmussen og fortsætter:
- Selv om jeg ikke er meget for at rose spinning, så har det alligevel givet godt løsnet godt op i benene, siger René Rasmussen.
René Rasmussen og co. fra Skjern spiller den første træningskamp torsdag den 8. august mod Mors-Thy Håndbold i Vildbjerg Idrætscenter kl. 18.30.