STOLT HOVEDSPONSOR SIDEN 1992

Stor interesse for slutspilsbrag: Klitgaard tror på stærkt resultat

Af Nicklas Thygesen

Lørdag eftermiddag mødes de igen.

Forrige sæsons DM-finalister fra Skjern Håndbold og Aalborg Håndbold står over for hinanden igen i DM-slutspillet, når fjerde runde i gruppen afvikles i Skjern Bank Arena. 

Sportschef og den midlertidige assistenttræner Thomas Klitgaard tror på, at de grønblusede kan drille de forsvarende mestre. 

- Vi har stor respekt for Aalborg, men heller ikke større end at vi tror på, at vi kan drille dem. Vi spillede 40-45 gode minutter på deres hjemmebane sidst, og med vores tilskuere i ryggen, så tror jeg på, at vi kan levere et stærkt resultat.

- Puljen er tæt, og hvert eneste tilkæmpede point er altafgørende i forhold til at komme i semifinalerne. Så jeg er sikker på, at man kan forvente to mandskaber, der kommer til at gå all-in i morgen, siger Thomas Klitgaard. 

Der er tæt på udsolgt af siddepladser til opgøret. Køb din billet HER.

Læs online kampmagasin HER

NYHEDER