STOLT HOVEDSPONSOR SIDEN 1992

Topscorer hylder Bonde: Han har været outstanding

Af Nicklas Thygesen

Joaquim Nazaré var alene mand på højreback i onsdagens kamp, da Jon Lindenchrone forleden måtte udgå fra træning med fodproblemer.

Den 24-årige portugiser tog ansvaret på sig, og leverede en fornem indsats med seks scoringer, tre assists og hæderen som Kampens Spiller.

Men Nazaré var hurtig til at sende roserne videre.

- Det er anden kamp i træk, at Christoffer Bonde er vores med afstand bedste spiller. Han har været outstanding, og har haft stor betydning for sejren i går og i Fredericia. Han har vist høj klasse, og det giver os den nødvendige tryghed i forsvaret, siger Nazaré og tilføjer:

- Overordnet var det en godkendt præstation fra vores side, men det blev en lidt underlig kamp, hvor HØJ trak meget tempo ud af kampen med deres 7 mod 6. Det ødelagde flowet, men det er ligegyldigt nu - vi fik endnu en sejr, og det er vi virkelig tilfredse med, siger Skjerns nummer 10.