STOLT HOVEDSPONSOR SIDEN 1992

Winkler: Sur fornemmelse

Tim Winkler havde imponerende 23 redninger i lokalopgøret mod Tvis.  

En skidt afslutning på første halvleg blev kampafgørende, mente Skjerns bedste spiller efter nederlag til Team Tvis.

Af Simon Dahl 

Nederlag er aldrig sjovt, men det gør ekstra ondt, når nederlaget er til rivalerne fra Team Tvis Holstebro. 

Sådan var følelsen i Skjern Håndbolds omklædningsrum efter onsdagens nederlag på 28-23 i Hostebro.

- Jeg har en sur fornemmelse med det hele lige nu. Vi burde have ført med et par stykker ved pausen efter vores fremragende forsvarspræstation i første halvleg, men i stedet kom Team Tvis til pause med momentum, og så red de bare videre i anden halvleg, forklarede Tim Winkler. 

Skjern var i front med 10-7 og senere 12-9, inden en lang scoringspause vendte opgøret.

- Vi spillede ikke disciplineret nok og blev bombet ned af deres kontrascoringer i den periode. Vi manglede kynisme, for vi havde chancerne, men lavede kun to mål på et kvarter. Så er det unægteligt være svært at vinde et topopgør, lød det fra Tim Winkler. 

Disciplin og kynisme
I den kommende weekend møder Skjern makedonske HC Zomimak, og derefter er der igen slutspil på programmet.

Skjern skal til Fyn for at møde GOG, hvor Skjern tidligere i sæsonen hentede to point. Den kamp skal nærstuderes og efterlignes, mener Tim Winkler. 

- Vi skal have fundet kynismen og den disciplin frem, så det bliver os, der løber kontra og ikke omvendt. Får vi ikke det, ender slutspillet med at blive en fiasko for os, sagde Tim Winkler.

- Vi skal i den semifinale, og den jagt starter på udebane mod GOG, sagde Tim Winkler. 

NYHEDER