Tibor Ivanisevic har god grund til at juble i øjeblikket.
Med 15 redninger i aftenens kamp gjorde Tibor Ivanisevic forskellen i Skjern-målet.
Af Nicklas Thygesen
Tibor Ivanisevic.
Et navn, som ikke gav genklang for tre uger siden, men som nu er på alle Skjern-tilhængers læber.
I sine fire optrædener i Skjern-målet mod henholdsvis Aalborg Håndbold, Bjerringbro-Silkeborg, KIF Kolding København og SønderjyskE har ingen af holdene scoret over 23 mål.
Redningsprocenten derimod har i gennemsnit lagt på det dobbelte - senest her til aften mod SønderjyskE, hvor serberen hev 15 redninger ud af ærmet.
Starten på det halv-årige lange eventyr i Vestjylland har gået over al forventning, fortæller den ydmyge keeper.
- Jeg nyder hvert et øjeblik. Jeg kan kun takke mine trænere, holdkammerater og ikke mindst mine kollegaer i målet, som har bakket mig op siden første dag. Igen i dag fik jeg masser af hjælp fra forsvaret, som kæmpede forbilledligt - og det gør trods alt mine arbejdsbetingelser lettere, siger Tibor Ivanisevic, der efter første halvleg stod med en redningsprocent på 50.
Pokaltriumfen i Aalborg for ni dage siden er solidt planten i hukommelsen hos keeperen, der fortsat lever højt på succesen.
- Der skete så mange fantastiske ting i Aalborg, som vi er lykkelige over, men som samtidig tager tid at bearbejde. I dag var det vigtigt for os at blive klare i hovedet, pakke triumfen lidt væk og fokusere på opgaven i ligaen. Vi leverede en komplet og meget fokuseret indsats alle mand - og når vi gør det, så er vi en uhyggelig størrelse at stå overfor, siger Tibor Ivanisevic.