For første gang i historien ender Skjern Håndbold som grundspilsvindere. Foto: Steffen Bloch
Bjarte Myrhol stod midt i rundkredsen under endetribunen i Herning, og jublede med holdkammeraterne efter den samlede grundspilssejr. Fortjent, siger anføreren om førstepladsen.
Af Nicklas Thygesen
- Vi har spillet godt over hele sæsonen - med undtagelse i SønderjyskE - så jeg synes egentlig, at det er fortjent, vi snupper førstepladsen.
Anfører Bjarte Myrhol skrev onsdag aften historie sammen med holdkammeraterne, da Skjern Håndbold overhalede GOG indenom i den sidste spillerunde, og sikrede sig endegyldigt førstepladsen.
- Det var et af vores store mål inden sæsonen gik i gang, så derfor er jeg selvfølgelig rigtig, rigtig glad og tilfreds lige nu, siger Bjarte Myrhol.
- Vi ønsker at være i toppen, og stabilisere os som tophold - og det har vi bevist igen i år, siger anføreren fra omklædningsrummet i Herning.