STOLT HOVEDSPONSOR SIDEN 1992

Fem-målsskytte: En rodet omgang

 René Rasmussen lynede fem gange i mandagens opgør. 

Skjerns lynhurtige højrefløj, René Rasmussen, var ikke tilfreds med vestjydernes spil i gårsdagens sejr. 

Af Nicklas Thygesen

- Vi manglende skarphed.

Vestjydernes fem-målsskytte var klar i spyttet efter årets sidste sejr, hvor Ribe-Esbjerg blev sendt hjem med et nederlag på 27-23.

Til trods for sejren var hjemmeholdets angrebsspil i store dele af opgøret usammenhængende og uden kreativitet, hvilket ærgrede 26-årige René Rasmussen.

- Vi manglede skarphed i første halvleg, og derfor blev det en meget rodet affære. Vi fik aldrig vores angrebsspil op på det niveau, som vi plejer. Heldigvis var vi stærke i defensiven, hvor Søren Pedersen samtidig stod en meget flot kamp, siger René Rasmussen.

Et tætpakket kampprogram er velafsluttet, hvorfor der grundet EM-slutrunden i Polen venter halvanden måneds pause fra Boxer Ligaen og Champions League. En pause, der kommer meget belejligt ifølge Skjern-fløjen.

- Som man nok kunne se i dag, så er der mange, som glæder sig til julepausen. Nu skal der tankes ny energi, og så er vi klar til at følge Markus Olsson og Bjarte Myrhol i Polen bag skærmen, siger René Rasmussen. 

NYHEDER