I august måned kan du opleve bl.a. Skjern Håndbold i aktion ved Ringkøbing-Skjern Elitecup
I august måned deltager to nykårede danske mestre, et damelandshold og andre danske topklubber i Ringkøbing-Skjern Elitecup.
Ringkøbing-Skjern Elitecup er titlen på den forestående tradtitionsrige opstartsturnering, som igen i år finder sted i Vestjylland. Det er Ringkøbing Håndbold, Skjern Håndbold og Ringkøbing-Skjern Kulturcenter, der er værter for turneringen, hvor 14 hold dyster mod hinanden i uge 33.
Ringkøbing-Skjern Kommune bakker op om det nye tiltag, som vækker glæde hos Borgmester Hans Østergaard:
-Jeg er glad for, at vi i fællesskab kan fremvise eliteidræt på absolut øverste hylde i vor kommune. Det sætter en tyk streg under den sammenhængs- og drivkraft, som kendetegner vort område og suppleres af Dorthe Siersbæk:
-Vi glæder os til at stille vore fantastiske lokaler til rådighed og glæder os til at byde velkommen til højt profilerede hold, udtaler Dorthe Siersbæk, direktør for Ringkøbing-Skjern Kulturcenter.
Hos herrerne deltager 5 ligaklubber og et 1. divisionshold. På damesiden deltager Angolas landshold, et tysk hold samt 6 ligaklubber fra HTH-ligaen.
Hele programmet kan ses her