Thomas Klitgaard og holdkammeraterne tager i aften imod Århus Håndbold.
Kl. 19:00 i aften fløjtes kampen mellem Skjern og Århus Håndbold i gang, og Thomas Klitgaard går benhårdt efter de to point.
Af Lone Jørgensen
Endnu en hjemmekamp i Skjern Bank Arena venter i aften, når Erik Veje Rasmussens mandskab fra Århus Håndbold kommer på besøg.
Sammen med holdkammeraterne håber Thomas Klitgaard, at Skjern kan få årets første sejr.
- Vi gjorde en rigtig god figur i den sidste del af kampen i lørdags, så vi er på rette spor, siger den stærke stregspiller.
Selv scorede Klitgaard seks mål på seks forsøg i lørdagens kamp mod KIF Kolding København, hvor Skjern i alt scorede 30 mål.
- Vi spillede noget rigtig godt angrebsspil uden særlig mange fejl, og vi skal fortsætte med det samme koncept, siger Klitgaard, der også mener, at holdets gode gejst igen skal findes frem.
- Jeg håber og tror ikke, at vi kommer for meget bagud mod Århus, men hvis det bliver tilfældet, skal vi vise den samme fight der gjorde, at vi virkelig vi kæmpede os tilbage i lørdags. Så skal vi nok vinde, siger Skjern-stregen.
Kampen fløjtes i gang kl. 19:00 i Skjern Bank Arena.