Glade ansigter efter fredagens sejr over Ribe-Esbjerg
I fredagens sejr over Ribe-Esbjerg havde Thomas Klitgaard debut som assistenttræner.
Af Kristian Bro
Efter samarbejdet med Patrekur Jóhannesson blev stoppet før tid, var der roller i trænerstaben, som skulle udfyldes. Claus Hansen, som oprindeligt var tiltænkt cheftrænerrollen til sommer, måtte forfremmes til cheftræner med øjeblikkelig virkning.
I form af Claus Hansen forfremmelse til cheftrænerjobbet, takkede Thomas Klitgaard ja til assistenttrænerrollen sæsonen ud.
Èn rolle som Klitgaard fik lov at prøve kræfter med i fredagens opgør mod Ribe-Esbjerg. Den nye assistent var begejstret for at være tilbage i ilden.
- Det var virkelig fedt at komme tættere på det hele igen og for alvor mærke pulsen, siger den tidligere Skjern-anfører.
Thomas Klitgaard vurderer, at der er potentiale i Skjern-holdet, som ikke er forløst endnu, og håber han kan bidrage med sine kompetencer til holdet.
- Jeg er glad, hvis jeg kan være med til at bidrage til, at vi får noget af det uforløste potentiale frem i holdet, siger Klitgaard.
Den tidligere Skjern-kaptajn understreger, at Skjern-holdet har store udfordringer foran dem.
- Vi har store udfordringer foran os og jeg vil gøre alt for at støtte Claus og hele truppen i bestræbelserne på at komme med i medaljekampene, afslutter assistenten.