STOLT HOVEDSPONSOR SIDEN 1992

Længeventet comeback-spiller: Jeg er tilbage

Skjern Håndbold spiller semifinale mod Århus Håndbold lørdag kl.13.30 i Hal 1. Der er gratis entré.

Jesper Dahl var en glad og tilfreds mand efter gårsdagens sejr mod Ribe-Esbjerg.

Af Nicklas Thygesen

22-årige Jesper Dahl var i går tilbage i den grønne trøje, som han ufrivilligt måtte give afkald på for knap 10 måneder siden.

I vestjydernes første kamp til KFUM Mesterskaberne kom de grønblusede planmæssigt fra start med en sejr over Ribe-Esbjerg.

Fra anden halvlegs begyndelse gav cheftræner Ole Nørgaard spilletid til Jesper Dahl, der markerede sig positivt med mål og flotte assists. Den venstrehånede Skjern-spiller var overordnet tilfreds med kampens udbytte, men indrømmer ligeledes, at der mangler meget arbejde forude.

- Jeg prøver ikke at gøre så stor en ting ud af det. Jeg er tilbage, men jeg føler ikke, at jeg er der helt endnu. For mig handler det om at fastholde fokus for det kræver tid og hårdt arbejde før jeg er tilbage på mit vanlige niveau, siger Jesper Dahl, der spillede hele anden halvleg på højreback.

Med sejren over Ribe-Esbjerg skal Jesper Dahl & co. i morgen møde Århus Håndbold i semifinalen til KFUM Mesterskaberne.

- Det var tiltrængt med en sejr, men vi manglede kynisme. Det var unødvendigt at bringe dem ind i kampen igen, og det skyldtes manglende skarphed i vores afslutninger. Det skal forbedres, siger Jesper Dahl.

Skjern Håndbold spiller semfinale i morgen kl.13.30 i Hal 1. Der er gratis entré.

NYHEDER