STOLT HOVEDSPONSOR SIDEN 1992

Landsholdskaptajn kæmper for børns vilkår

Fra venstre brødrene Myrhol sammen med den kommende PSG-spiller, Sander Sagosen.

Familiefar, international topspiller, landsholdsanfører og selvstændig ved siden af harpiksen. Kom helt tæt på Bjarte Myrhols nye træningskoncept, Learn Handball.

Af Nicklas Thygesen

En ny trend har spredt sig som ringe i vandet hos stregspillerne i Skjern Håndbold.

Ved siden af de syv ugentlige træningspas, ligakampene rundt omkring i Danmark og livet som familiefar – så bruges den resterende margin fritid på arbejdsopgaver.

Anfører Thomas Klitgaard har i en årrække arbejdet som selvstændig – og i knap et års tid har norske Bjarte Myrhol fulgt trop.

Brødrene Atle og Bjarte Myrhol har i samråd etableret konceptet ”Learn Handball”, som i disse dage optager håndboldøvelser på livet løs i Skjern Bank Arena. Konceptet går i al sin enkelthed ud på at skabe en platform, hvor trænere og spillere kan lade sig inspirere af nøje tilrettelagte træningsøvelser, som blandt andet udføres af en håndfuld af håndboldsportens største udøvere.

- Hele projektet er under konstant udvikling. Lige nu arbejder vi massivt med at fylde biblioteket med øvelser – som trænere og børn kan benytte sig af. Siden onsdag formiddag har vi optaget træningsøvelser i Skjern Bank Arena igennem en drone, og det fortsætter vi med ugen ud, siger Bjarte Myrhol, mens landsholdskollegaen Sander Sagosen fortsætter videoøvelserne midt på halgulvet.

- Jeg har altid haft et ønske om at træne og udvikle børn i håndbold – og derigennem kom visionen om at give alle børn i verden fra 6 til 16 år lige muligheder for at opnå læring og glæde på håndboldbanen, siger den norske landsholdskaptajn.

En stjerneparade bestående af Andy Schmid, Sander Sagosen, Tobias Karlsson og Bjarte Myrhol har allerede været igennem videokarusellen og bidraget med tips og tricks. En parade, som i løbet af de kommende måneder udvides med blandt andet Niklas Landin.

- Vi har været undervejs i lidt over et år, sat overliggeren højt og brugt rigtig mange timer på det, men vi havde måske ikke tænkt, at det skulle blive så stort, indrømmer Skjern-stregen, der kort efter den afsluttende formiddagstræning med ligaholdet fortsætter optagelserne. 

Læs mere om håndboldprojektet på www.learnhandball.com.

NYHEDER