Lasse Mikkelsen fik netmaskerne til at blafre syv gange i sejren på 31-29.
Lasse Mikkelsen havde stor andel i Skjern-sejren over Mors/Thy.
Af Simon Dahl
Med syv scoringer, heraf fem i anden halvleg, spillede Lasse Mikkelsen en stor rolle, da Mors/Thy blev sendt tomhændet hjem fra Skjern Bank Arena.
- I første halvleg havde vi problemer i angrebet, men dækkede knald godt op i den anden ende. Det blev en rodet affære i første halvleg, men i de første 20 minutter af anden halvleg viste vi, at vi har mere klasse end Mors, sagde Lasse Mikkelsen.
Skjern var på dette tidspunkt i front med 26-19, men pludselig var spændingen ved at være tilbage.
- Vi slap grebet om kampen, og Mors lykkedes pludselig med at skyde på det hele. Det blev aldrig rigtig spændende, og selvom vi faldt lidt ud, var vi i kontrol, sagde Lasse Mikkelsen.
Med sejren sikrede Skjern sig førstepladsen i puljen, og det glædede playmakeren.
- Det er vi rigtig glade for. Det betød meget for os at få førstepladsen sikret, så vi har de bedst forberedelsesmuligheder frem mod semifinalen, sagde Lasse Mikkelsen.