Sammen med holdkammeraterne hev Kristoffer Laursen i går en sejr hjem over HC Vojvodina.
Skjern-keeper Kristoffer Laursen fik lukket godt af for HC Vojvodinas skytter i 25-23 sejren over serberne.
Af Lone Jørgensen
Som bekendt sejrede Skjern i går, da HC Vojvodina bød op til håndboldkamp i en udsolgt Sportska hala Slana Bara.
Skjerns defensiv lukkede 23 mål ind i kampen, og især Skjerns sidste skanse Kristoffer Laursen var medvirkende til, at der ikke blev lukket flere mål ind.
- De har nogle tunge skytter, der sender skud af sted ude bagfra, og det ligger godt til vores spil, sagde Laursen.
Tryk på gennem hele kampen
Selv var han noget beskeden i forhold til sin egen indsats mellem stængerne.
- Jeg har et godt forsvar foran mig, og det er os alle sammen, der er med til at hive den her sejr hjem. Det er rigtig fedt, at vi kan holde den hele vejen, hvor der kampen igennem er tryk på, sagde Skjern-keeperen.
Ligesom sine holdkammerater er han glad for, at de to point kommer med hjem til Vestjylland.
- Det er et rigtig godt afsæt for os i turneringen, det er altid godt at lægge ud med en sejr. Men det er også vigtigt i forhold til vores kamp på torsdag. Det bliver igen en udekamp, hvor vi skal spille godt for at vinde, sluttede Laursen.
Udekampen på torsdag er mod GOG i Boxer Herreligaen, hvor kun et point skiller de to hold ad i tabellen.