Skjerns Henrik Møllgaard scorede to mål og lavede fire assists, da Skjern i går slog AJAX.
Henrik Møllgaard håber på masser af grønne fans på lægterne under Final4-stævnet efter nytår.
Af Kenneth Thygesen
Glæden og lettelsen var stor i Skjern Håndbold, der onsdag aften kvalificerede sig til pokalsemifinalen.
1. divisionsklubben AJAX København blev sendt ud med et seks måls-nederlag, og det passede anfører Henrik Møllgaard.
- Vi vil i Skjern altid spille med om metal, og derfor var det en enormt vigtig sejr for os. Nu kan vi gå og glæde os i flere måneder, siger Henrik Møllgaard til TV 2 Sporten.
Suvenræn weekend
Ifølge Henrik Møllgaard er der ingen af de tre andre hold (Aalborg, KIF Kolding København og Team Tvis red.), som Skjern vil være kede af at trække. Skjern kan ifølge bagspilleren slå alle tre hold.
- Vi glæder os helt vildt til at være med. Det bliver en suveræn weekend med nogle af landets bedste hold, siger Henrik Møllgaard.
- Der venter et par fede kampe uanset udfaldet af lodtrækningen, og jeg håber, at vi får en weekend med propfyldt hal – og gerne masser af grønklædte vestjyder på lægterne, siger Henrik Møllgaard til TV2 Sporten.
Henrik Møllgaard og Skjern spiller igen allerede lørdag, hvor Bjerringbro-Silkeborg venter i Boxer Herreligaen. Kampen vises direkte på TV2.