Henrik Møllgaard viste storform i dagens kamp, hvor det blev til 10 mål fra bagspillerens hånd.
På trods af et-måls nederlaget til KIF Kolding København kan Skjern, ifølge Henrik Møllgaard alligevel tage flere gode ting med fra kampen.
Af Lone Jørgensen
Det er aldrig sjovt at tabe. Slet ikke med et enkelt mål.
Selvom det i eftermiddagens kamp var tilfældet for Henrik Møllgaard og Skjern, der tabte 31-30 til KIF Kolding København, hæftede Møllgaard sig alligevel ved flere positive ting i kampen.
- Første halvleg var det nærmest bare skyd og scor i begge ender, men jeg synes, at vi hiver noget rigtig flot spil frem i dele af anden halvleg, hvor især vores defensiv højner niveauet betragteligt, sagde Møllgaard efter kampen.
Vores spil bliver endnu bedre
Han ser allerede frem mod den kommende periode for Skjern, hvor holdet har masser af kampe på programmet.
- Vi havde brug for en god kamp, og selvom resultatet desværre ikke faldt ud til vores fordel, kan vi alligevel tage rigtig mange ting med videre. Det skal vi fokusere på til de næste kampe, sagde Møllgaard, der selv scorede ti mål i kampen.
- Der var mange, der spillede godt i dag, og jeg tror, at det gode spil bliver endnu bedre. Nu skal vi træne og spille en masse det næste stykke tid, og allerede om et par uger er vores niveau forhåbentligt endnu højere, slutter Møllgaard.
Næste kamp på programmet er onsdag d. 11. februar, hvor Skjern tager imod Århus Håndbold i Skjern Bank Arena.