STOLT HOVEDSPONSOR SIDEN 1992

Nøller blev mobbet efter scoring

Onsdag aften var en stor aften for Skjern Håndbold, der slog Lemvig og dermed sikrede sig andenpladsen i grundspillet, hvilket giver to points med over i slutspillet.

Den store Skjern-aften glædede målmand Kristian ”Nøller” Asmussen.

”Vi er super tilfredse. Jeg synes, at vi over hele grundspillet har fortjent andenpladsen,” sagde Kristian Asmussen, der afløste Tim Winkler i anden halvleg og havde flere store redninger.

”Det var dejligt at hjælpe holdet, så vi kunne trække fra. Vi var dybt koncentrerede kampen igennem og fik redet stormen af, da det var nødvendigt,” sagde Kristian Asmussen.

Lemvig tog i store dele af kampen målmanden ud og satte en ekstra markspiller ind i angrebet, hvilket havde blandet succes. Jesper Jensen scorede blandt andet tre gange i et tomt mål, mens også målmand Asmussen kastede bolden i nettet.

”Det er godt nok mange år siden, jeg har scoret. Jeg blev efterfølgende mobbet af holdkammeraterne, som mente, at bolden nåede at studse jorden tre gange, inden den gik ind, men det er ligegyldigt. Det var en dejlig kasse, og jeg spurgte også straks efter, om der var målpenge at hente,” sagde den glade humørbombe.

Næste gang Nøller og co. skal i aktion er på onsdag, hvor KIF Kolding venter i slutspillets første runde.

NYHEDER