STOLT HOVEDSPONSOR SIDEN 1992

OL-finalist: Det er for sindssygt

Den tredje OL-slutrunde var lykkens gang for Kasper Søndergaard. I morgen venter finalekampen mod Frankrig.

I en hektisk og utrolig medlevende kamp sikrede Danmark sig sent i nat en plads i OL-finalen.

Af Nicklas Thygesen

Danmark er klar til OL-finalen for første gang nogensinde.

En fuldstændig vanvittig semifinale måtte ud i forlænget spilletid eftersom den polske højrefløj, Michal Daszek, hamrede udligningen i kassen med få sekunder tilbage af den ordinære spilletid.

I den forlængede spilletid var Danmark i front fra start til slut, og kunne ganske fortjent bryde ud i kæmpe jubel - men scoringen fra den polske højrefløj i den ordinære spilletid rystede Danmark, fortæller Skjerns Kasper Søndergaard.

- Målet kom fuldstændig ud af ingenting. Vi var få sekunder fra en finaleplads, og så hamrer han sådan et mål op i krydset. Det var en kæmpe mavepuster, siger Kasper Søndergaard, der scorede tre gange i opgøret.

Med sejren venter storfavoritterne og verdensmestrene fra Frankrig i finalen – men uanset udfaldet, så venter der en olympisk medalje til de danske drenge.

- Det er surrealistisk. Det flaskede sig ikke til de to foregående Olympiske Lege, men nu er vi der endelig. Det er så stort. Nu skal guldmedaljen i hus, siger Kasper Søndergaard fra OL-byen i Rio.

NYHEDER