STOLT HOVEDSPONSOR SIDEN 1992

Optakt: BSV-Skjern

Der er tale om en lille finale, når Bjerringbro-Silkeborg (BSV) i morgen på hjemmebane tager imod Skjern Håndbold. En BSV-sejr vil sende midtjyderne meget tæt på DM-finalen, hvorimod en Skjern-sejr vil give vestjyderne muligheden for selv at afgøre slutspilsskæbnen.

Siden slutspillets start i begyndelsen af april har BSV-toget kørt alt og alle over på sin vej, og midtjyderne er pt. ligaens skarpeste mandskab. BSV har hentet tre sejre ud af tre mulige i slutspillet, og fusionsklubben er dermed nummer et i puljen med seks points – to points mere end Skjern på andenpladsen.

De mangeårige mestre fra KIF Kolding har især fået BSV-skarpheden at mærke. Brandvarme BSV har nemlig på fire dage tævet koldingenserne i såvel slutspillet som i pokalturneringen med henholdsvis otte og syv mål.

I midtugen spillede Skjern ligeledes pokalkamp, men her var modstanden en lidt anden. 2. divisionsklubben fra HRH 74, Roslev, blev sikkert ekspederet ud med cifrene 37-25 i en kamp, hvor spillere som Tim Winkler, Kristian Gjessing, Claus Møller Jakobsen og René Rasmussen blev sparet.

For knap to uger siden var 2.217 tilskuere i Skjern Bank Arena vidne til en mandfolkepræstation af Skjern, der var nede med otte mål til BSV i de to holds første møde i slutspillet, men på heroisk vis kæmpede sig tilbage og fik udlignet. Desværre trak BSV alligevel det længste strå i slutminutterne og vandt snævert 27-25. Årsagen til Skjern-nederlaget skyldtes ikke mindst landsholdsmålmanden Niklas Landin, der stod en forrygende kamp for gæsterne.

Skal de grønblusede besejre BSV i morgen, kræver det uden tvivl en anden skarphed foran mål end tilfældet var forrige søndag.

Kamptidspunkt: Søndag den 24. april kl. 16.50. – DR1 viser kampen direkte.

NYHEDER