STOLT HOVEDSPONSOR SIDEN 1992

Optakt: Skjern-Mors/Thy

Mors-Thy Håndbold gæster Skjern Bank Arena i morgen aften kl. 19.00.

Der er kun to points forskel, men hele fem pladser i tabellen, hvilket vidner om en uhyre tæt liga. Mandag aften skal Skjern forsøge at lægge afstand, når Mors-Thy gæster Skjern Bank Arena.

Af Kenneth Thygesen

I Skjern-lejren er man stadig ikke tilfredse med spillets kvalitet, men ikke desto mindre kan de grønne mandag aften hente den fjerde sejr i træk.

Gæsterne i Skjern Bank Arena mandag aften er Mors/Thy Håndbold, der med den nyerhvervede cheftræner, den tidligere KIF Kolding-profil Jan Paulsen, ved roret har hentet seks points i syv kampe. Det rækker til en 11. plads i tabellen.

Mors/Thy har inden denne sæson forstærket sig med den erfarne eks-landsholdsmålmand Michael Bruun, der sammen med unge Thomas Aagaard udgør en meget stærk duo i morsboernes mål. Derudover råder cheftræner Paulsen over spændende navne som blandt andre Marcus Mørk, Morten Balling og Thomas Bruhn.

Skjern-truppen har i de seneste år haft et godt tag i Mors/Thy, hvilket statistikken også bekræfter. De to hold har mødt hinanden ti gange siden 2005, hvilket har resulteret i otte Skjern-sejre og to Mors/Thy-sejre.

Sidste gang de to hold mødtes i Skjern Bank Arena, fik gæsterne en mindre lussing, idet Skjern vandt hele 44-36.

Maveskadet Per Leegaard er fortsat ukampdygtig, men derimod forventes Thomas Klitgaard klar til kamp efter at have siddet udenfor med en brækket næse.

Kamptidspunkt: Mandag d. 17. oktober kl. 19.00.

NYHEDER