Patrekur Jóhannesson glæder sig til søndagens kamp i Skjern Bank Arena.
På søndag går det igen løs i Skjern Bank Arena, når Mors-Thy Håndbold kommer på besøg.
Af Kristian Bro
En lang håndboldpause i Primo Tours Ligaen er snart overstået.
Mens Århus Håndbold og Skanderborg Håndbold kickstarter anden halvdel af sæsonen i aften, så må vestjyderne vente lidt endnu.
Søndag aften kommer Mors-Thy med Søren Pedersen, Bjarke Christensen og Emil Bergholt på besøg i Skjern Bank Arena. Et opgør, som Patrekur Jóhannesson har set frem til længe.
- Først og fremmest er det utroligt dejligt, at hele truppen er samlet igen efter slutrunden. Det giver os langt bedre forudsætninger for at forberede os til kampen på søndag.
- Derfor er jeg også spændt på, hvor vi står sportsligt - vi har fået vores tre EM-spillere tilbage, og vi har hentet tre nye spillere ind - Casper Ebbesen, Christian Albertsen og Morten Bjørnshauge.
- Alt i alt glæder vi os til at komme i gang og levere et godt resultat på søndag, fortæller Patrekur.
Der er stor interesse til søndagens kamp mod Mors-Thy Håndbold, hvor der forventes at være omkring 3000 på lægterne i Skjern Bank Arena. Kampen spilles kl. 18:00.
Køb din billet HER.