STOLT HOVEDSPONSOR SIDEN 1992

René: Vi var der ikke

Forskellen på at kunne øjne en semifinale og en sommerferie, kom til udtryk i kampen, mente René Rasmussen.

Manglende tempo, vilje og gejst blev udslagsgivende for Skjern Håndbold, da de tabte til Team Tvis Holstebro. 

Af Simon Dahl

Team Tvis Holstebro kom blæsende i et tempo, som Skjern slet ikke var i stand til at modstå.

Det mente Skjerns René Rasmussen efter kampen. 

”Vi var der ikke fra start. Gejsten var langt fra toppen, og så løb Tvis os midt over. Det var ikke spor sjovt at være med til, og det kendetegner nok vores sæson meget godt. Vi er alt for svingende, og selv om vi har flere gode perioder i dag, er det bare langt fra godt nok,” sagde René Rasmussen til skjernhaandbold.dk efter kampen.

Selv om Skjern var langt bagud ved pausen, roste topscoren de unge holdkammerater, Rasmus Boysen, Bjarke Christensen og Alexander Nielsen, der kom ind og kæmpede flot.  

”Det var fedt at se, at unge spillere som Boysen, Bjarke og Alexander bare kom ind og kørte på. Selv om det hele ikke lykkedes, blev de bare ved at skralde igennem,” sagde Skjern-topscoreren.

Mod kampens slutning blev René Rasmussen præsenteret for et rødt kort, da han uheldigvis kom til at ramme en modstander i ansigtet.

”Der er ikke så meget at sige til den. Jeg ser, at Morten Nyberg vil kaste en back-back aflevering, som jeg forsøger at løbe imellem. Jeg rammer ham desværre i ansigtet, så på den front er det ok. Jeg er selvfølgelig træt af, at jeg ramte ham, og det var bestemt ikke min hensigt,” forklarede René Rasmussen.

NYHEDER