STOLT HOVEDSPONSOR SIDEN 1992

Sikker sejr mod HC Vojvodina

Søren Pedersen i Skjern-målet stod i første halvleg med en redningsprocent på 52.

Skjern spillede sig i aften et stort skridt tættere på EHF Cup kvartfinalen ved at besejre serbiske HC Vojvodina med 32-23.

Af Lone Jørgensen

Mens Skjern til aftenens kamp havde flyttet deres hjemmebane til Gråkjær Arena i Holstebro, var udeholdet fra Vojvodina uden ottemåls-skytten fra de to holds første opgør, Elezovic samt holdets topscorer Datukashvili.

Især det sidste sendte et signal om, at udeholdet ikke havde voldsomt meget at spille for, og det kunne mærkes i store dele af kampen.

Fra opgørets begyndelse fulgtes de to hold dog ad. Skjern fandt ikke helt rytmen i de første 15 minutter og skulle derfor bruge lidt flere kræfter end nødvendigt for at spille sig igennem det serbiske forsvar.

Efter 19 minutter kom Skjern for første gang i kampen foran med tre mål, da René Rasmussen lagde en blød bold ind bag Kocic i serbernes mål.

Hjemmeholdet strammede op
Skjern-mandskabet strammede op på indsatsen, og med to Markussen-mål i slutningen af første halvleg samt en storspillende Søren Pedersen, der stod med en redningsprocent på imponerende 52 de første 30 minutter, gik Skjern til pause med en føring på 14-9.

Efter pausen fik Skjern hurtigt udbygget føringen, og efter 40 minutters spil havde Skjern bragt sig i front med 21-11.

Dermed var kampen afgjort, og det gav Ole Nørgaard mulighed for at få alle spillere bragt i spil og dermed fordele ressoucerne.

Unge talenter på banen
Det gav plads til de to unge talenter Emil Bergholt og Jacob Lyhne, der var med for Skjern i begge ender af banen i sidste halvdel af anden halvleg.

Lyhne kvitterede med tre mål på lige så mange forsøg, mens Bergholt kom på scoringstavlen en enkelt gang.

Med sejren mod Vojvodina har Skjern nu otte point, hvilket er nok for at gå videre som toer i gruppe C. Før andenpladsen er helt sikker, skal Füchse Berlin i morgen vinde hjemme mod FC Porto, der ligger nummer tre i gruppen.

Hvis tyskerne mod forventning skulle tabe den kamp, kræver det næste weekend, at Skjern ude mod FC Porto ikke taber med en større margen, end holdet vandt hjemme (27-21), før kvartfinalepladsen er sikret.

NYHEDER