Skjern-holdet viste igen flot spil over hele linjen.
En sikker sejr på 36-23, to vigtige point og flotte takter fra Skjerns unge spillere i slutfasen af aftenens opgør, bringer Skjern alene på førstepladsen i Boxer Herreligaen.
Af Lone Jørgensen
Endelig er Skjern der, hvor det ser allerbedst ud i tabellen. Nemlig alene på førstepladsen.
De to point, der skulle til for at det kunne lykkedes, blev hentet på flot spil hele vejen igennem i aftenens kamp i Skive.
Her måtte Skjern se bort fra René Rasmussen, men heldigvis greb unge Mathias Gliese chancen på fløjen, hvor han blandt andet scorede tre mål.
I modsatte ende stod Magnus Dahl en godkendt kamp, hvor han over de 60 minutter fik lukket godt af foran et solidt forsvar.
Velspillende Balling åbnede målscoringen
Morten Balling, der med stor succes fra første fløjt dirigerede fra playmakerpositionen i angrebet, åbnede målscoringen for Skjern, der i det hele taget lagde stærkt ud i. Det tog således mindre end ti minutter at opbygge en femmålsføring.
Mellem stængerne tog Magnus Dahl også godt fra i de første minutter, hvor han blandt andet snuppede et straffekast. Skive tog konsekvensen af det dominerende Skjern-spil, da de forlangte time out og herefter fik hjemmeholdet hurtigt hentet tre mål på Skjern, der virkede til at skruet en smule ned for tempoet midt i første halvleg.
Men heldigvis varede det kun i en kort periode, og på en stærk slutspurt i første halvleg, hvor Skives skud til Skjerns held flere gange røg uden for målrammen, kunne Skjern gå til pause med en føring på 16-11.
Skjern udbyggede føringen
Efter mindre end fem minutter af anden halvleg havde Skjern udbygget føringen til 21-13, og de grønblusede trak stille og roligt yderligere fra, som kampen skred frem.
Skjern spillede klogt og tålmodigt, mens der gang på gang blev sendt flotte scoringer i Skive-målet.
Med ti minutter tilbage var sejren allerede så godt som sikker, da Bjarte Myrhol med fire mål på tre minutter skød Skjern på 29-17, men Skjern lænede sig aldrig tilbage, selvom sejren var i hus.
I stedet opretholdt de det høje niveau, også i den sidste del af kampen, hvor Skjern fik fordelt ressourcerne fint.
Mens rutinerede kræfter tog plads på bænken, var der minutter til Bergholt og Lyhne, der begge bidrog med både flot spil og scoringer i aftenens sejr.