De tre unge, lokale talenter, Rasmus Boysen, Bjarke Christensen og Jesper Dahl, har skrevet nye kontrakter med Skjern Håndbold.
Talentmassen blomstrer i Skjern Håndbold, som i øjeblikket har fem spillere på diverse ungdomslandshold.
Tre af de fem har nu underskrevet nye kontrakter med Skjern Håndbold, idet 20-årige Rasmus Boysen og 20-årige Bjarke Christensen har forlænget deres kontrakter med Skjern til henholdsvis sommeren 2014 og 2015, samtidig med at Skjern har skrevet kontrakt med 19-årige Jesper Dahl fra klubbens egen ungdomsafdeling.
"Lokale talenter, der bider sig fast i ligatruppen er en del af klubbens DNA, og derfor er vi naturligvis glade for at have sikret os de tre spillere i et par år endnu. De har alle fået deres håndboldopdragelse i Skjern, hvilket også er et kæmpe cadeau til hele vores ungdomsarbejde," siger Skjern Håndbolds formand, Carsten Thygesen.
De nyunderskrevne kontrakter vækker også glæde hos den talentfulde trio.
"Træningsmiljøet i klubben er helt unik, og det glæder jeg mig til fortsat at være en del af,” siger Rasmus Boysen.
“Jeg har udviklet mig rigtig meget i klubben, og jeg tror på, at det er her i klubben, jeg kan få de sidste ting med, som gør, at jeg også kan komme til at spille en rolle i ligaen engang. Det kræver tålmodighed og hårdt arbejde, men med setup’et omkring klubben, kan jeg se mig selv være her i mange år endnu,” siger Jesper Dahl.
“Jeg vil gerne spille med i toppen, og det har altid været en drengedrøm for mig, at gøre det med Skjern. Jeg har stadigvæk masser at lære, og det er jeg overbevidst om, jeg kan i Skjern,” udtaler Bjarke Christensen, der i det seneste halve år har imponeret som afløser for en rygskadet Andreas Toudahl på venstrefløj.
Bjarke Christensen og Rasmus Boysen er begge en fast bestanddel af U21-landsholdet, mens Jesper Dahl ligeledes er fast mand på U19-landsholdet.