STOLT HOVEDSPONSOR SIDEN 1992

Slutrunde-debutant: Vi kan nå langt

Loke Brasen og Emil Bergholt gæstede i morges DR P4 Midt/Vest. 

Om seks dage går det endelig løs til U-20 EM i Danmark.

Af Nicklas Thygesen

Drengedrømmen kommer tættere og tættere på.

Om blot seks dage fløjtes EM-slutrunden i gang, når Danmark indleder turneringen mod Holland.

Emil Bergholt og Loke Brasen var i morges inviteret på visit hos DR P4 Midt/Vest, hvor de to kommende slutrundedebutanter fortalte om forventningerne til det forestående Europamesterskab.

- Det har været længe undervejs med samlinger, tests og træninger, så nu glæder vi os egentlig bare til at få fløjtet slutrunden i gang, siger 18-årige Emil Bergholt, der er den næstyngste spiller i U-20 truppen efter Loke Brasen.

Udover Holland er Danmark i pulje med Makedonien og Norge, og står det til Skjern-stregen, så er favoritrollen i dansk favør.

- Vi skal gå videre fra puljen. Jeg tror, og håber på flot opbakning på lægterne i Kolding, og dem må vi ikke skuffe. Vi har holdet til at nå rigtig langt, siger Emil Bergholt.

NYHEDER