Medarrangør af Håndbold Golf Mesterskabet, Hans Jørn Mikkelsen.
Anden udgave af Håndbold Golf Mesterskabet blev også en succes.
Af Kenneth Thygesen
For andet år i træk havde de tre håndboldklubber, Skjern Håndbold, BSV og Team Tvis Holstebro, sammen arrangeret Håndbold Golf Mesterskabet.
De tre klubber har haft minimum seks hold på golfbanen, der hver især er bemandet med spillere og sponsorere. Sidste år vandt Team Tvis Holstebro, men i år gik titlen til Skjern.
En fantastisk dag
En af arrangørerne, Hans Jørn Mikkelsen fra Skjern, var efter den solrige dag på golfbanen godt tilfreds.
- Det handler om at vinde, men det handler i højere grad om at have det godt sammen. Det har været en fantastisk dag, hvor spillerne og sponsorerne har hygget sig med golf og god mad, siger Hans Jørn Mikkelsen.
- Der har været en god atmosfære rundt på banerne, og tilmed har vejret har været perfekt, hvilket er altafgørende, når man spiller golf, siger Hans Jørn Mikkelsen.
Smil overalt
En af golfdeltagerne var den den tidligere Skjern-anfører Jesper Jensen, der spillede for Skjern Banks hold.
- Jeg synes, det er hyggeligt og velarrangeret. Folk er glade, og der er smil på overalt. Man kommer rundt og snakker og driller hinanden på kryds og tværs, siger Jesper Jensen.
Den hyggelige stemning på golfbanen blev også bemærket af Thomas Kristensen fra TV2.
- Det er rigtig sjovt og en rigtig god idé. Man mødes med mange velkendte håndboldfolk, inden det for alvor går løs på banen om et par uger. Personligt bidragede jeg dog ikke særlig godt til mit hold rent pointmæssigt, siger TV2-journalist Thomas Kristensen.
Næste år afholdes Håndbold Golf Mesterskabet i Silkeborg.