STOLT HOVEDSPONSOR SIDEN 1992

Stadig billetter til Final4

Det er stadig muligt at sikre sig adgang til juledagenes store håndboldbegivenhed, Nordea Cup Final4, i NRGi Arena i Århus

Juledagenes store håndboldbegivenhed, Nordea Cup Final4 i NRGi Arena i Århus, er stadig tilgængelig for håndboldpublikummet. Ved seneste opgørelse onsdag aften var der fortsat omkring 900 siddepladser ledige til mændenes semifinaler mandag 27. december og 1400 pladser til finalerne dagen efter.

”De første dage efter at vi åbnede for billetsalget 3. december var der rigtig godt gang i salget, og hurtigt var omkring halvdelen af billetterne solgt. Men så indledte det danske kvindelandshold sin succesrige EM-kampagne, og det var en hårdere konkurrent, end vi havde kalkuleret med. Derfor er der stadig billetter til salg,” siger projektleder for Nordea Cup Final4, Niels Frydenlund.

Han regner dog fortsat med en fyldt NRGi Arena både 27. og 28. december.

”Tempoet på billetsalget er blevet sat i vejret igen i denne uge, hvor vi er på den anden side af EM. Så jeg tør godt love masser af god stemning, underholdning og håndbold i topklasse både 27. og 28. december,” siger Niels Frydenlund.

Det er første gang, klubberne og Dansk Håndbold Forbund er gået sammen om at arrangere slutkampene i den danske pokalturnering under titlen Nordea Cup Final4. Mandag spilles mændenes semifinaler, Skjern Håndbold mod AG København og Århus Håndbold mod Team Tvis Holstebro, mens mændenes finale krydres med kvindernes, Viborg HK mod Team Tvis Holstebro tirsdag 28. december.

Billetter sælges via DHF’s hjemmeside, www.dhf.dk, Nordea Cup Final4’s hjemmeside, www.final4.dk og BilletNet.

NYHEDER