En fantastisk sæson er slut - læs formand, Carsten Thygesens ord om 2016/17 her.
Pokalguld, DM-sølv, videre avancement i næste års pokalturnering samt kvalifikation til Champions League og Super Cup.
Det er jubilæums-sæsonens slutresultat i Skjern Håndbold efter 42 spillede kampe og 1.217 scorede mål.
Vi kan se tilbage på 18 hjemmekampe i Skjern Bank Arena med ca. 50.000 tilskuere i alt – og derudover 27 direkte tv-kampe med knap tre mio. seere.
Alligevel hænger vi lige nu med hovederne. Så er man privilegeret, ikke?
Selvfølgelig er vi skuffede, for vi havde virkelig chancen for at vinde guldet igen og endda på hjemmebane. Men sådan gik det ikke, desværre, fordi Aalborg Håndbold ganske enkelt var bedre end os i begge guldkampe.
Et helt fortjent mesterskab til en sympatisk, respekteret og hårdtarbejdende klub, der vandt grundspillet, slutspillet, semifinalen og nu også finalen. Et kæmpestort tillykke til alle i og omkring Aalborg Håndbold!
Tilbage i Skjern forsøger vi så i disse dage at finde smilet frem. Der går formentlig et stykke tid endnu, før det sker, men når finalenederlaget er kommet lidt på afstand henover sommeren, kan og bør vi være pavestolte over endnu en historisk sæson.
Jeg er fuld af beundring over det benhårde arbejde, der i sæsonens løb (igen) er blevet lavet blandt fansene på tribunen, på administrationsgangen, hos Banden og de mange andre frivillige, på træningsbanen og ved taktiktavlen. Samtidig kan vi igen præsentere sorte tal på bundlinjen, hvilket skal tilskrives en unik opbakning hos vores mange trofaste sponsorer.
Som Daniel Svensson sagde i sin afskedstale i søndags, er der en unik kultur i og omkring vores håndboldklub. Det er som at have en ekstra familie, tror jeg faktisk, han kaldte det. Det skal vi være bevidste om og værne om – uanset om vi vinder guld eller sølv.
Til sidst vil jeg gerne på bestyrelsens vegne sige modstandere, dommere, fans, sponsorerer, samarbejdspartnere, spillere og trænere tak for denne sæson med ønsket om en god sommer.
Og ikke mindst et kærligt farvel og tak til de syv spillere – Emil, Jesper, Morten, Lasse, Magnus, Daniel og Thomas – der havde sidste arbejdsdag i den grønne trøje i søndags. I har hver på jeres måde været med til at udvide historiebogen om Skjern Håndbold.
På gensyn efter sommerpausen
Carsten Thygesen
bestyrelsesformand, Skjern Håndbold