Kristian Gjessing er ikke med i tirsdagens sæsonpremiere på grund af en muskelskade i baglåret.
En forstrækning i musklen i baglåret holder Skjern-bagspilleren ude af spil i de kommende uger.
Af Kenneth Thygesen
Kristian Gjessing må i de næste par uger tage plads på tribunen ved siden af langtidsskadede Andreas Toudahl.
Skjerns stærke bagspiller fik en forstrækning i musklen i det højre baglår under træningslejren i den forgangne uge og må derfor sidde ude i de kommende uger.
”Normalt set tager en skade, som den Kristian har pådraget sig, lidt længere tid, men fordi Kristian kommer sig ekstremt hurtigt, regner vi med, at han er ude i to-tre uger. Vi vil ikke tage nogen chancer,” siger Skjern Håndbolds fysioterapeut Hans Jensen.
”Det er et ærgerligt tidspunkt, og jeg havde glædet mig til at komme i gang. Men jeg håber og tror på, at det går lidt stærkere, så jeg er klar noget før,” siger Kristian Gjessing.
Skjern indleder sæsonen tirsdag aften mod Lemvig-Thyborøn i pokalturneringens 1/8-finale.