Store profiler som Michael V. Knudsen, Jesper Jensen, Claus Møller Jakobsen, Anders Eggert, Sune Agerschou og Kristian Gjessing har tidligere modtaget hæderen som Årets Spiller i Skjern Håndbold, og nu kan en ægte jernmand skrive sig på listen.
Umiddelbart inden kampstart mellem Skjern og Århus kunne 25-årige Jacob Østergaard lade sig hylde som Årets Spiller 2010/2011 af et stående publikum. Kåringen er foretaget af Skjern Håndbold i samarbejde med hovedsponsor Skjern Bank.
Jacob Østergaard er i gang med sin sjette sæson i klubben og har spillet 165 førsteholdskampe. I denne sæson har Østergaard som den eneste Skjern-spiller spillet samtlige kampe i sæsonen, og stregspilleren er ligeledes nummer tre på Skjern-topscorerlisten med 96 mål.
Jacob Østergaard fik inden kampen overrakt check af Skjern Banks direktør, Per Munck, som bevis på den flotte hæder.