Henrik Møllgaard er nummer 10 på ligaens samlede topscorerliste med 34 mål i otte kampe. Foto: Steffen Bloch
GOG har ifølge Henrik Møllgaard Danmarks bedste kontrafase, men det fik de 2198 tilskuere i Skjern Bank Arena ikke at opleve takket været et disciplineret Skjern-mandskab.
Af Kenneth Thygesen
Snakken i foyeren i Skjern Bank Arena afslørede det hele. Sløvt og middelmådigt. Skjerns første halvleg mod GOG onsdag aften var ikke godkendt, men efter pausen tog det fart.
Søren Pedersen og Henrik Møllgaard med flere tog ansvar og fik sat skub i Skjern-mandskabet, der i anden halvlegs første kvarter satte fynboerne på plads.
- Vi har lært af vores fejl. I de kampe, vi har tabt, har vi ikke været dygtige nok til at afvikle kampen på vores præmisser. Det gjorde vi i går mod GOG, siger Henrik Møllgaard og uddyber:
- Den store forskel er, at vi fik spillet et forsvar, som vi kunne være tilfredse med. Vi passede pænt på bolden og fik sendt gode skud af sted, så vi kunne løbe hjem og stå i forsvaret, og derfor ikke døde i kontrafasen, forklarer Henrik Møllgaard.
- GOG har ikke et angreb, der har top 4-klasse, men deres kontrafase er uden tvivl den bedste i Danmark. Det er det, man kan slå sig på mod GOG, men det formåede vi at undgå, og så vandt vi sikkert, siger Henrik Møllgaard.
Naturlig forbedring
Sejren over GOG var Skjerns tredje i træk, og vestjyderne har kun tabt en af de sidste seks kampe.
- Tingene sidder bedre seks-ti kampe henne i sæsonen. Det er helt naturligt. Men vi arbejder også dagligt på at være det hold, vi siger, vi vil være, siger Henrik Møllgaard.
Henrik Møllgaard og holdkammeraterne tager i aften den 14 timer lange bustur til Bregenz i Østrig, hvor Skjern lørdag spiller den først af to EHF Cup-kampe.