STOLT HOVEDSPONSOR SIDEN 1992

Ohm søger nye udfordringer til sommer

Efter snart tre sæsoner i Skjern har Rune Ohm og klubben sammen fundet frem til, at det er tid til at prøve nyt. Rune Ohm kom hjem til Skjern fra Antequera efter 3 år i den spanske liga Asobal.

"Jeg har haft tre fantastiske sæsoner i Skjern. Rent menneskeligt har det været fremragende. Desværre her jeg haft tre uheldige skader, så hver gang jeg har været tæt på at være tilbage, er jeg blevet ramt af dumme uheld. Men sådan er håndbold og jeg er nu på vej mod topformen igen" siger Rune Ohm.

 

Trods det at begge parter allerede nu ved at vejene skal skilles, så er det en topmotiveret spiller, som slutter af i Skjern:

"Jeg glæder mig allerede til resten af sæsonen. Vi har et klasse mandsskab og vi vil have titler. Så må vi se hvad final four og turneringen kan bringe"

 

Også spillerens agent Mads Winther, people in sport, ser optimistisk på fremtiden:

"Rune er en rutineret højre back, der har mange af de kvaliteter, som gode klubber søger. Et hårdt skud og fysisk stærk. Jeg ved samtidig, at Runes største ønsker er at slutte godt af i Skjern. Det er jo også på den måde, at han er allermest værd for den kommende arbejdsgiver."

 

Rune Ohm begynder samtidig nu en vurdering af om karrieren endnu en gang skal gå mod udlandet - eller det er klubber i Danmark, der skal have gavn af højre backens erfaring. Der har allerede været henvendelser fra klubber i både Danmark og udlandet.

NYHEDER