STOLT HOVEDSPONSOR SIDEN 1992

Optakt: Skanderborg-Skjern

Skjern-defensiven skal igen stå stærkt, hvis Skanderborg skal besejres.

Efter sejre over henholdsvis Skive og Lemvig-Thyborøn kan Skjern Håndbold søndag eftermiddag lave sejrshattrick, når oprykkerne fra Skanderborg Håndbold venter.

Af Kenneth Thygesen

Spillet har ikke været på et vanligt Skjern-niveau endnu i denne sæson, men i de seneste to kampe har Skjern alligevel formået at skrabe maksimum points sammen efter sejre over Skive og Lemvig-Thyborøn.

Årsagen hertil skyldes blandt andet en solid defensiv kombineret med en helt suveræn Tim Winkler, der har vist høj klasse i Skjern-målet i stort set alle kampe i indeværende sæson.

Tim Winkler og co. kan som nævnt hente den tredje sejr i træk, men det kræver en mandfolkeindsats søndag eftermiddag i Morten Børup Hallen, der er modstanderne fra Skanderborgs velkendte, intense og tætpakkede hjemmebane.

Efter en superstart med to sejre i de to første kampe over Skive og BSV, er det igen blevet hverdag for skanderborgenserne, der blot har hentet én sejr i de sidste fire kampe. Det efterlader det unge hold på en delt sjetteplads sammen med Skjern Håndbold, der også har seks points.

Blandt profilerne på det Skanderborg-mandskab finder topscorer Peter Balling, den tidligere BSV-streg Kasper Povlsgaard, playmaker Mathias Helt Jepsen og ikke mindst den mangeårige Skjern-profil Henrik Sloth.

Sidste gang Skjern og Skanderborg stødte sammen var tilbage i sæsonen 2007/2008, hvor Skjern i begge ligakampe trak det længste strå med sejre på henholdsvis syv og 19 mål.

I Skjern-lejren har man fortsat Per Leegaard og Thomas Klitgaard på sidelinjen med skader.

Kamptidspunkt: Søndag den 9. oktober kl. 16.00.

NYHEDER