Daniel Svensson og holdkammeraterne giver den både gas på spinningcyklen og håndboldbanen i den her tid.
Selvom sveden til tider pibler ned ad Skjern-spillerne i træningslokalet, er der god stemning og masser af godt humør i Skjern-truppen.
Af Lone Jørgensen
Der er stadig øget fokus på den fysiske del i træningslokalet, selvom håndbolden stille og roligt er ved at indfinde sig i Skjern-spillernes håndboldhænder.
Spillerne ser frem til at komme endnu mere i gang med de taktiske og mere håndboldrelaterede øvelser senere på måneden, men det giver god mening for dem at have fokus på konditions- og styrketræningen nu her, når de ikke har kampe i kalenderen.
- Det er hårdt i den her måned, men så er vi til gengæld klar, når forårskampene begynder i februar, siger Skjerns Daniel Svensson, der er godt tilfreds med stemningen i truppen.
- Vi har det sjovt, og det er altid godt at være sammen med gutterne, siger Svensson.
I dag er træningstiden blandt andet blevet fyldt ud med spinning og målmandstræning.